Medale XXXIII Mistrzostw Europy Maribor 2018

Dodano 27.8.2018

W słoweńskim Mariborze dobiegły końca mistrzostwa Europy w taekwondo. To był turniej Macieja Żuka. 30-letni legniczanin po raz pierwszy w karierze sięgnął po złoty medal w walkach indywidualnych. Maciej Żuk w swojej karierze już wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Europy i świata. W europejskim czempionacie nigdy jednak nie udało się mu stanąć na najwyższym stopniu podium turnieju indywidualnego. W Mariborze legniczanin w końcu dopiął swego.

Żuk był nie do zatrzymania. W drodze do strefy medalowej pokonał reprezentantów Bułgarii, Włoch i Białorusi. W półfinale wygrał z Rosjaninem Danilo Jefimowem, a w finale – po dogrywce z Bośniakiem Farisem Svraką.

Do złota w turnieju indywidualnym, Żuk dołożył jeszcze cztery medale. Srebrne w walkach drużynowych, układach drużynowych i testach siły oraz brązowy w technikach specjalnych. W efekcie w niedzielę otrzymał tytuł MVP mistrzostw.

Z brązowymi medalami w walkach z Mariboru wracają zawodniczki LKT Legnica - Magdalena Kisiel (kat. 56 kg) i Wioletta Hanisch (+75 kg). Do bogatego dorobku legniczan dołożył się też junior Paweł Woźniak, który zdobył brązowy medal w walkach drużynowych.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw Polska zajęła 5. miejsce z 6 złotymi, 13 srebrnymi i 15 brązowymi medalami. Triumfowała Rosja. Drugie miejsce zajęła Rumunia, a trzecie Norwegia.

Dodajmy, że trenerami męskiej reprezentacji Polski są Łukasz Stawarz, na co dzień szkoleniowiec LKT Legnica oraz Marcin Wołosz z Gdańska.

Warto kolejny raz podkreślić, że zzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki dla Kadry Narodowej jak również Urzędu Miasta Legnica, Fundacji KGHM Polska Miedź w ramach projektu „Od Kidsa do Mistrza” kilkudziesięciu zawodników z Legnicy wyjedzie w bieżącym sezonie na szereg zgrupowań i turniejów krajowych oraz międzynarodowych.